Firmy powinny się przygotować do zwalczania korupcji
DZIAŁAlNOŚĆ GOSPODARCZA | Wewnętrzne procedury antykorupcyjne mają umożliwić podjęcie właściwych środków organizacyjnych, kadrowych i technicznych, których celem ma być przeciwdziałanie przekupstwu czy nadużywaniu funkcji.
Każda firma z założenia chce prowadzić swą działalność w sposób bezpieczny, ograniczając ryzyko prawne czy wizerunkowe. W dzisiejszej rzeczywistości zauważalne jest, iż ustawodawca i organy stosujące prawo coraz szerzej definiują pojęcie należytej staranności wymaganej od przedsiębiorców, przerzucając na nich ciężar realizacji pewnych obowiązków (np. ochrona danych osobowych). Stosowanie procedur antykorupcyjnych oraz ich weryfikacja przez organy państwowe do tej pory nie były określone przepisami prawa. Zmienić ma to procedowana obecnie ustawa o jawności życia publicznego.
Korupcja wedle powszechnej definicji ma miejsce wówczas, gdy ktoś chce osiągnąć dla siebie jakiś cel i obiecuje, proponuje lub wręcza korzyść majątkową, osobistą lub inną osobie, która piastuje funkcje publiczne lub gospodarcze po to, by cel ten uzyskać. W uzasadnieniu do powołanej ustawy czytamy, iż głównym jej celem jest wzmocnienie transparentności państwa. Tak jak w przypadku brytyjskiej, amerykańskiej, czy-od niedawna obowiązującej-francuskiej ustawy antykorupcyjnej, jej podstawowym założeniem jest nałożenie na firmy obowiązku zapobiegania ryzyku korupcji, w szczególności poprzez zapewnienie odpowiednich środków i procedur wewnętrznych.
Wewnętrzne procedury
Ustawa przewiduje dla przedsiębiorstw przynajmniej średnich oraz wszystkich jednostek sektora...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta